کد مطلب: 3861 | تاریخ مطلب: 17/06/1402
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

فرمان حضرت امام مبنی بر تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

فرمان حضرت امام مبنی بر تأسیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج سید احمد خمینی، طی نامه ای از حضرت امام درخواست کردند تا نظرشان را نسبت به چگونگی بررسی تنظیم و نشر آثار خود اعلام فرموده و مرجعی را جهت نظارت و تعیین صحت و سقم آن چه به نام امام در داخل و خارج کشور منتشر می شود، تعیین نمایند.

متن نامه حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی در خصوص تنظیم و تدوین اسناد و مدارک مربوط به حضرت امام خمینی (س) به این شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم.

پدر عزیز و مراد بزرگوارم، پس از عرض سلام:

1- یکی از مسائل بسیار مهم که بعد از جنابعالی - خدا آن روز را نیاورد - موجب موضعگیری های مختلف فرزندان انقلاب و افراد گوناگون و محققین و احیاناً اختلاف آنها می ‏گردد، برداشتهای گوناگون سیاسی و غیر سیاسی آنان از یک متن است، و از این بسیار گسترده ‏تر، از اختلاف بین متون منتشرشده حضرتعالی با آن چه به عنوان اسناد سیاسی و غیره از صدا و فیلم و متنهای دستنویس جنابعالی که منتشر نشده و در اختیار ماست سرچشمه می ‏گیرد. شما بهتر از هر کس می ‏دانید که به علل گوناگون گاهی خود شخصاً و گاهی اینجانب و یا مسئولین و حتی بعض افراد معمولی پیشنهاد حذف یک قسمت و یا قسمتهایی از سخنرانی ها، یا حذف و تغییر و اضافه جمله و یا جملاتی بسیار در اعلامیه ‏ها خدمتتان عرضه شده است که حضرتعالی گاهی قبول نمی ‏فرمایید و گاهی هم پس از دقت، دستور حذف و یا تغییر و اضافه را بدان صورت که مایل باشید صادر می‏ فرمایید که انجام می‏ گیرد، حال اگر روزی تصمیم بر این گردد -که حتماً می ‏گردد - متن سخنرانیها و یا اعلامیه‏ ها و چیزهایی از این قبیل که با صدا و خط حضرتعالی است منتشر گردد مسلماً متن دست خط و یا متن اصلی صدا و فیلم به عنوان سند خدشه ناپذیر اصل قرار می ‏گیرد و آن چه از زیاد و کم بدان صورتی که گذشت ولو بسیار هم مهم باشد یا کنار گذاشته می‏ شود و یا تحت الشعاع خط و یا متن اصلی سخنرانی قرار می‏ گیرد و این از مسائلی است که باید جدی برای آن فکری کرد.

2- یکی دیگر از مسائلی که خوب است حضرتعالی برای آن فکری کنید این است که آن چه از حضرتعالی منتشر شده است در جراید و صدا و سیما و حتی در بولتن ها، به یک صورت نیست، گاهی دیده شده در روزنامه ‏ای و یا مجله‏ ای به علل مختلف، چه سیاسی و چه غیر سیاسی و یا سهواً، جمله و یا جملاتی از لابلای اعلامیه ‏ها و یا سخنرانی ها در روزنامه‏ ای آورده شده و در روزنامه دیگر نیامده است، کدام را باید اصل قرار داد، آن متنی که این جمله را دارد و یا متنی که فاقد آن جمله است؟

 بدیهی است این تردید در جایی است که دسترسی به صدا و خط حضرتعالی نیست و این هم بسیار است چرا که خیلی وقت ها است که صحبت های جنابعالی را من و یا یکی دیگر از دوستان می ‏نویسیم و بعد از تصویب شما به مطبوعات و غیره می ‏دهیم، چه کسی باید تشخیص دهد آن جمله از حضرتعالی است یا نه؟

روشن است که گاهی تغییر و یا حذف و یا اضافه کلمه‏ ای به طور کلی معنای جمله را تغییر می‏ دهد.

3- مسأله دیگر این است که تکلیف نامه‏ ها و نوشته ‏ها و پیام ها و فیلم و نوارها و اشعارتان که به طور کلی منتشر نشده است و در بایگانی دفتر موجود است را هم روشن بفرمایید.

4- پرونده ‏های حضرتعالی در ساواک است (که الآن در اختیار وزارت اطلاعات می ‏باشد) و یک نسخه از آن را اینجانب در اختیار دارد، لازم است به اطلاع حضرتعالی برسانم که تنها پرونده‏ های جنابعالی در سازمان امنیت شاه در تهران 48 جلد است که تقریباً هر جلد حدود پانصد صفحه می ‏باشد که انتشار آن بدون شک پرده از مسائل بسیاری برمی ‏دارد و طبیعی است که یکی از گرانقدرترین اسناد انقلاب اسلامی است.

5- کتاب ها و نوشته ‏هایی که صرفاً علمی و یا اخلاقی است از ارزشمندترین کتبی است که می ‏تواند زیربنای انقلاب فقهی، اخلاقی، فلسفی، عرفانی و اصولی باشد.

6- بهره‏ برداری و تحقیق و تحلیل و نیز انتشار اسناد و نامه‏ ها و بولتن هایی که قبل و بعد از انقلاب به عنوان حضرتعالی و یا دفتر ارسال گردیده و هم اکنون نیز در اختیار دفتر می ‏باشد.

دو - سه نمونه از مواردی که باعث نوشتن این نامه شد به عنوان ضمیمه و استشهاد تقدیم می ‏گردد.

خدا یار و نگهدارتان باد.

فرزند شما: احمد خمینی

 (صحیفه امام؛ ج 21؛ ص: 125 - 126)

متن پاسخ حضرت امام به نامه ایشان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم‏

فرزند عزیزم، احمد - حفظه الله تعالی و ایّده‏

از آن جا که شما را بحمد الله تعالی در مسائل سیاسی و اجتماعی صاحب نظر می ‏دانم و در تمامی فراز و نشیبها در کنار من بوده‏ ای و هستی و با صداقت و کیاست امور سیاسی و اجتماعی اینجانب را متصدی هستی، لهذا شما را برای تنظیم و تدوین کلیه مسائل مربوط به خود - که بسا در رسانه ‏های گروهی اختلافات و اشتباهاتی رخ داده است - انتخاب می ‏نمایم، و از خداوند متعال، که حاضر و ناظر است، توفیقات شما را خواستارم. امید است با صرف وقت و دقت نظر این امر را به پایان برسانی. والسلام علیکم.

پنجشنبه 17 شهریور 67/ 26 محرّم الحرام 1409

روح الله الموسوی الخمینی

‏ (صحیفه امام؛ ج 21؛ ص: 126 - 127)


. انتهای پیام /*