کد مطلب: 3613 | تاریخ مطلب: 23/11/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

وقایع و بیانات و رخدادهای حیات پر برکت حضرت امام خمینی (س) 23 بهمن ماه

وقایع و  بیانات و رخدادهای حیات پر برکت حضرت امام خمینی (س) 23 بهمن ماه

پیام [به ملت ایران (تکلیف شرعی و تعهد ملی)]23 بهمن 57

پیام [به ملت ایران (پیروزی انقلاب- حفظ نظم و آرامش)]23 بهمن 57

نامه [تشکر به اهالی قریه گوندره (ارسال طومار)]23 بهمن 57

نامه [تشکر به آقای سید کرامت اللَّه ملک حسینی (جلوگیری از تفرقه)]23 بهمن 57

پیام [به ملت ایران (انتخابات  مجلس  شورای اسلامی)]23 بهمن 58

پیام رادیو- تلویزیونی [به ملت ایران (انتخابات مجلس)]23 بهمن 58

اجازه نامه [به آقای حسنعلی ابراهیمی (حل مشکلات شرعی طلاب غیر ایرانی)]23 بهمن 67

حکم [به آقای خامنه ای (دعوت از اعضای شورای عالی قضایی در جلسه سران سه قوه)]23 بهمن 67

 

پیام [به ملت ایران (تکلیف شرعی و تعهد ملی)]

زمان: 23 بهمن 1357/ 14 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: تکلیف شرعی و تعهد ملی مردم

مناسبت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران

مخاطب: ملت ایران، اهالی تهران

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

ملت معظم ایران! اهالی سلحشور تهران!

در این موقع که پیروزی نهایی ملت عزیز نزدیک است، لازم است به تذکرات زیر به طور تکلیف  شرعی - الهی و تعهد ملی توجه نمایند. متخلف از آن، مخالف خداوند تعالی و خائن به کشور و نهضت اسلامی است.

1- اکنون که دستگاه دیکتاتوری و ستمکاری برچیده شد، باید از هر نوع خرابکاری و چپاول و آتش سوزی و ظلم احتراز شود؛ و بر عموم است که از این گونه اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی بشدت جلوگیری نمایند. آنان که دست به این اعمال وحشیانه می زنند خائن به مملکت و مخالف نهضت اسلامی هستند.

2- باید ملت تا برقراری نظم از طرف دولت موقت، نظارت در حفظ مراکز عمومی از قبیل وزارتخانه ها و بانکها و دیگر مراکز دولتی و ملی بنمایند، و اموال ملت را نگذارند هدر برود.

ملت عزیز! نگذارند بدخواهان منعکس کنند که با به هم خوردن رژیم فاسد، هرج و مرج و خرابکاری جای آن را گرفته است.

3- به فرصت طلبانی که می خواهند با ماسک انقلابی از رژیم منقرض پشتیبانی کنند و نهضت را بدنام نمایند، مهلت فعالیت ندهید و ملت مسلمان باید ابتکار را به دست بگیرد.

4- مأمورینی که از طرف جناب آقای نخست وزیر اسلامی مأموریت دارند، سربازان  انقلابند و باید با آنان همکاری کنید؛ و اگر مخالفین مردم مسلمان خواستند کارشکنی کنند از آنها جلوگیری کنید.

5- لازم است مردم هر چه زودتر از خیابانها به مساجد و مراکز اجتماع بروند و به فرموده علمای اعلام و خطبای محترم گوش دهند. و بر علمای اعلام و خطبای بلاد است که به مساجد و مراکز عمومی تشریف برده و مردم را دعوت به صلاح و سداد کنند؛ و از اعمال خلاف شرع و خلاف مسیر نهضت بشدت جلوگیری نمایند و با بیانی رسا، مردم را از هرج و مرج و خرابکاری بازدارند و حکم شارع مقدس را ابلاغ نمایند.

6- اکنون که قوای انتظامی، از قبیل ارتش و ژاندارمری و شهربانی، به ملت پیوسته اند بر عموم ملت لازم است که به هیچ وجه تعرض به آنان نکنند و آنان را چون برادر نگهداری کنند. و بر علمای اعلام است که مردم را ارشاد کنند که از قوای انتظامی، که تحت لوای حکومت اسلامی آمده اند، حمایت نمایند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 6، ص: 128-129

 

پیام [به ملت ایران (پیروزی انقلاب- حفظ نظم و آرامش)]

زمان: 23 بهمن 1357/ 14 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: قیام برای ساختن ایران

مخاطب: ملت ایران

اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

من از ملت شریف و مبارز ایران تشکر می کنم. من از این وحدت کلمه ای که بین اقشار ملت بوجود آمده است سپاسگزاری می کنم. من به این پیروزی که از برای ملت ایران پیدا شده است تبریک می گویم. باید ملت ایران بداند که این انقلاب ایران با سایر انقلاباتی که در دنیا واقع شده است فرق دارد. این انقلاب از باب اینکه انقلاب اسلامی و انسانی بود ضایعات کمی به بار آورد. در انقلاباتی که در دنیا واقع شده است ضایعات بسیار زیاد بوده است؛ و ما بحمد اللَّه با کمی ضایعات به پیروزی بزرگ نایل شدیم. یک شاهنشاهی ظالم دو هزار و پانصد ساله را شما ملت ایران با مشت و با همتی بزرگ و با ایمانی راسخ سرنگون کردید و توجه به پشتیبانیهایی که از او می شد نکردید.

خداوند شما را پایدار نگه دارد. خداوند اسلام را عظمت بدهد. پیروزی شما پیروزی بزرگ اسلام است، و از این به بعد توجه به بسیاری از امور لازم است که عمده آن توجه به حفظ وحدت کلمه است. ما در بین مبارزه هستیم و باز محتاج به وحدت کلمه هستیم؛ باز باید همه اقشار با هم برادروار و در کنار هم آماده باشند برای مبارزه و جلوگیری از تشتتات و اختلافات. اگر خدای ناخواسته اختلافات پیدا شوند معلوم نیست که ما به پیروزی نهایی برسیم. من به همه ملت توصیه می کنم که به همین نحو که تا کنون به وحدت کلمه خودشان ادامه داده اند از این به بعد هم ادامه دهند. همین طور که حس انسانیت و ملیت و اسلامیت در آنها بیدار شده، آن را بیدارتر نگه دارند و نگذارند این  شعله الهی خاموش شود. تمسک به اسلام و حَبْل متین  اسلام و قرآن کریم و امام اعظم، امام عصر- سلام اللَّه علیه- بکنند، و با همت والای خود تمام مشکلات را رفع کنند.

ملت عزیز من! اشکالات و مشکلات زیاد است و ما وارث یک مملکت آشفته هستیم. مملکت ما را خراب کرده اند و رفته اند؛ و ما وارث یک مملکت مخروبه هستیم. باید به خواست خدا تمام ملت برای ساختن ایران قیام کند. ایران یک مملکت زلزله زده، یک مملکت اجنبی زده، و یک مملکت دشمن زده است. اینک ما باید ایران را بسازیم؛ از نو بسازیم ولی مشکلات دارد مشکلات فقط با دولت رفع نمی شود، مشکلات با یک قشر یا دو قشر از ملت رفع نمی شود. همه ملت باید دست به هم بدهند و هر کس در هر شغل، مقام و مکانی که هست، دست به دست ملت بدهد و با هم این بنای جدید را به پایان برسانیم، و یک ملت جدید و یک دولت جدید و یک بنای جدید که همه اسلامی باشد و همه انسانی باشد ما از سر بنا کنیم.

ما باید متوجه باشیم که در چنین روزی که انقلاب است دستهای خائن و غیر منزه در کار است، و ممکن است خیانتکارها بخواهند بین شما تشتت بیندازند. باید جداً از خرابکاری اجتناب و مراقبت کنید که اگر کسانی خواستند خرابکاری و آدمکشی کنند یا به مراکز دولتی و ارتشی و کاخها و دیگر جاها حمله نمایند باید مانع بشوید؛ چون ایجاد تشتت خواهد کرد. اینها به اسلام و مملکت اسلامی خیانت است و باید از این قبیل خیانتها جلوگیری شود. باید تمام اسلحه هایی که در دست مردم است جمع شوند. هر کس اسلحه ای پیدا کرد باید به مسجد محله خود ببرد و به امام جماعت مسجد تحویل بدهد؛ و بعد این اسلحه ها از مساجد به کمیته آورده می شود، و کمیته این اسلحه ها را در اختیار سربازان اسلامی که برای دفاع از اسلام و مسلمین تدارک دیده شده اند می گذارد. فقط باید این سربازان مسلح باشند و دیگران نیازی به اسلحه ندارند. تسلیحات باید زیر نظر کمیته باشد. توجه داشته باشید که اسلحه فروشی حرام است؛ مال غیر است، مال ملت است؛ نه کسی باید بخرد و نه کسی باید بفروشد. کسانی که خریده اند باید اسلحه ها را به مساجد یا کمیته برگردانند. این اسلحه ها ذخایر ملت هستند؛ نباید از بین بروند. و اگر اشخاصی را دیدید که می خواهند این اسلحه ها را ببرند جداً ممانعت کنید و نگذارید که اسلحه ها دست افراد منحرف بیفتد. نگذارید اسلحه ها دست دشمن ملت و دشمن اسلام بیفتد. همه ما موظفیم و تکلیف شرعی در این زمینه داریم. امروز حساسترین روزهایی است که بر اسلام و مسلمین می گذرد. باید همه مواظب باشید و نگذارید که دشمن در صفوف شما وارد شود، و نگذارید این اسلحه ها دست دشمن بیفتد. و اگر خواستند به جاهایی که اسلحه در آنجاست حمله کنند موظفید که عموماً مخالفت کرده و دست آنها را کوتاه سازید. همچنین باید اگر اسلحه ای در دست مردم عادی دیدید آنها را هدایت کنید که اسلحه ها را تحویل دهند؛ و اگر مطلع شدید که در دست اشخاصی اسلحه هست و نمی خواهند بدهند، مکلف هستید که اسم و آدرس آنها را به کمیته بدهید تا تکلیف آنها هم روشن شود. به این مطلب باید در سرتاسر ایران توجه شود. یک مطلب دیگر اینکه باید از این آشفتگیها و تظاهرات خودداری کنید؛ شلوغ کاری نشود. مردم خیال نکنند اینک که پیروز شده اند باید شلوغ کاری کنند. باید با نظم و ترتیب و انسانیت و اسلامیت رفتار کنید و به دنیا بفهمانید که شما ملت مُسْلم به حقایق اسلام آگاهید و به دستورات اسلام پایبند هستید. باید از این گونه چپاولگریها جداً احتراز کنید. علمای اسلام مکلف شرعی هستند که مردم را از این گونه اغتشاشات بازدارند و نگذارند مردم به اشخاص و مراکز هجوم آورند. باید علمای اسلام که راهنمای مردم هستند مردم را در این لحظات حساس راهنمایی کنند و نگذارید که اختلافاتی و اغتشاشاتی در مملکت واقع بشود.

حالا روزی است که باید مملکت حفاظت شود. در هر شهر و محله ای باید با نظر علما و معتمدین کمیته هایی تشکیل بشود و حفاظت از شهرها را به عهده بگیرد. باید به مراکز شهربانی و ژاندارمری و ارتشی حمله نشود، اینها دیگر برگشته اند و از خود ما هستند؛ ارتش و ژاندارمری، شهربانی از خود ما هستند؛ تمام قوای انتظامی از ما و ما از آنها هستیم؛ همه هوادار اسلام هستیم. باید از اغتشاشات جلوگیری شود.

در خصوص همافران هم سفارش می کنیم که اینها جوانهایی هستند که در موقع حساس به ما کمک کردند و زحمت کشیدند و با ملت همبستگی اعلام کردند. همه نیروها را باید حفظ کنید.

ما با مسلمین اهل تسنن یکی هستیم؛ واحد هستیم که مسلمان و برادر هستیم. اگر کسی کلامی بگوید که باعث تفرقه بین ما مسلمانها بشود، بدانید که یا جاهل هستند یا از کسانی هستند که می خواهند بین مسلمانان اختلاف بیندازند. قضیه شیعه و سنی اصلًا در کار نیست، ما همه با هم برادریم. اقلیتهای مذهبی هم خاطر جمع باشند که ما اطمینان می دهیم به آنها که در این مملکت زندگی عادلانه و مرفهی خواهند داشت و مورد پشتیبانی ما هستند. اسلام از اهل ذمه  پشتیبانی می کند. اگر کسانی چیز دیگری می گویند برای تفرقه انداختن است. فقط خرابکارها باید بدانند که این خرابکاریها خیانت به ملت و مملکت است؛ دست از خرابکاری بردارند و زیر دولت اسلام و کلمه  لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ باشند. آنها چه می خواهند جز اینکه همه مردم در درجه سه و زارع و کارگر همه مرفه باشند؟ ما همه اینها را تأمین خواهیم کرد.

من از همه اقشار ملت تمنا دارم که اینک وقت غارتگری و اختلاف نیست. اینک باید همه شما با جدیت این نهضت شریف را به آخر برسانید. خداوند با شماست. خداوند همه شما را حفظ کند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 6، ص: 130-133

 

 نامه [تشکر به اهالی قریه گوندره (ارسال طومار)]

زمان: 23 بهمن 1357/ 14 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: ابراز تشکر

مخاطب: اهالی قریه گوندره

بسمه تعالی

اهالی محترم قریه گوندره- ایّدهم اللَّه تعالی

طوماری به امضای اهالی محترم در مورد پشتیبانی از ملت ایران و خواسته های مشروع و اسلامی آنان واصل، و موجب تشکر گردید. از خدای تعالی ادامه توفیقات همگان را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

به تاریخ 14 ربیع الاول 99

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 6، ص: 134

 

نامه [تشکر به آقای سید کرامت اللَّه ملک حسینی (جلوگیری از تفرقه)]

زمان: 23 بهمن 1357/ 14 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: ابراز تشکر و لزوم رفع اختلاف و جلوگیری از تفرقه

مخاطب: ملک حسینی، سید کرامت اللَّه

بسمه تعالی

خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام آقای حاج سید کرامت اللَّه ملک حسینی- دامت افاضاته

مرقوم محترم آن جناب واصل گردید. از اظهار محبت جنابعالی و عشایر محترم کهکیلویه و بویراحمد متشکرم و دوام توفیقات همگی را از خدای تعالی خواستارم. امید است ان شاء اللَّه تعالی با هوشیاری کامل و حفظ وحدت و همبستگی از توطئه های دشمنان اسلام در هر حال جلوگیری کرده و مانع هر گونه اخلال و تفرقه و اختلاف گردید. سلام این جانب را به عموم آقایان محترم ابلاغ فرمایید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

به تاریخ 14 ربیع الاول 99

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 6، ص: 135

 

پیام [به ملت ایران (انتخابات  مجلس  شورای اسلامی)]

زمان: 23 بهمن 1358/ 25 ربیع الاول 1400

مکان: تهران، بیمارستان قلب

موضوع: انتخابات مجلس شورای اسلامی

مخاطب: ملت ایران

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

من با کمال مباهات از رشد سیاسی و تعهد اسلامی ملت شریف ایران تشکر می کنم که در همه پرسیهای گذشته، خصوصاً در انتخاب رئیس جمهور، در اخلاق اسلامی و تعالی روحی، گوی سبقت را ربودند و ثابت کردند که انقلاب اسلامی بزرگ ما قبل از آنکه انقلاب سیاسی و اجتماعی باشد، یک انقلاب معنوی روحانی است. من در ایام آخر عمر با امیدواری کامل و سرافرازی از نبوغ شما به سوی دار رحمت حق کوچ می کنم.

سرفرازی و مباهات آن گاه به حد کمال خواهد رسید که در انتخابات مجلس شورای اسلامی، چون انتخابات ریاست جمهوری کمال رشد انسانی- اسلامی خود را نشان دهید. شما ای ملت عزیز که برای خدا و جلب رضای او بپاخاستید و با تأیید و توفیق ذات مقدسش به پیروزی معجزه آسا رسیدید، اکنون نیز در این مرحله که مقام امتحان است کوشش کنید که مصالح اسلام و کشور اسلامی را فدای منافع شخصی یا گروهی نکنید.

من انتظار دارم که وحدت کلمه خود را حفظ و در انتخاب وکلای خود رضای حق را بر رضای خود مقدّم دارید. من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید و اشخاصی اسلامی، متعهد، غیر منحرف از صراط مستقیم الهی را در نظر بگیرید و سرنوشت اسلام و کشور خود را به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلامی و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند و منفعت خود را بر مصلحت کشور مقدّم ندارند. من از شما می خواهم که تا انعقاد مجلس شورای اسلامی که شورای انقلاب به منزله آن است، از شورای انقلاب اسلامی و از افراد آن شورا که خدمتگزار به اسلام و به ملت و مورد تأیید این جانب هستند پشتیبانی نمایید. من از شورای انقلاب می خواهم که به خدمت صادقانه خود ادامه دهند و از همه اعضای دولت، چه کشوری و چه لشکری می خواهم که صادقانه با آنان همکاری نمایند و چون برادران با وفا از هم پشتیبانی کنند و چنانکه دستور اسلام است، ید واحده بر «مَنْ سِوی » باشند. من در بیمارستان دعاگوی شما هستم و انتظار آن دارم که همبستگی شما را در مسائل کشوری بشنوم. من از همه ملت و همه گروهها خواهانم در این لحظات حساس که دشمنان همه در کمینند و منتظر فرصت، به خاطر خدای متعال و به خاطر مصالح کشور و ملت و به خاطر خونهای ریخته شده در راه آزادی و استقلال، به خاطر هر چه که آن را محترم می شمارید از اختلاف و نفاق دست برداشته و خود را در مقابل حق و خلق سرفراز نمایید از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین را خواستارم. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین.

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 12، ص: 149- 150


پیام رادیو- تلویزیونی [به ملت ایران (انتخابات مجلس)]

زمان: 23 بهمن 1358/ 25 ربیع الاول 1400

مکان: تهران، بیمارستان قلب

موضوع: انتخابات مجلس شورای اسلامی

مخاطب: ملت ایران

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

من از عواطف ملت شریف نسبت به خادم خودشان تشکر می کنم. از اینکه من کلمه ای گفته بودم که موجب نگرانی بعضی دوستان شده بود، لازم دیدم که به عرض آقایان برسانم که حال من بحمد اللَّه رو به بهبودی است و از دکترها تشکر می کنم. مطلبی که باید عرض کنم دو چیز است: یکی راجع به سیلی است که آمده است در جنوب، و گفته می شود که خساراتی وارد آمده است به برادرهایمان. من از همه ملت می خواهم که برادروار شرکت کنند با هم و جبران این خسارات را بکنند. و ارتش باید هلیکوپتر و سایر وسائل نجات و وسائلی که در دست آنهاست، در اختیار آنها بگذارد و کوشش خود را بکند. امیدوارم که خداوند به آنها کمک کند. مطلب دیگری که باید عرض کنم این است که، تا آنجایی که من شاهد انتخابات در ایران بودم، از زمان قبل از رضا شاه، سالهای طولانی که شاهد بودم انتخابات را، انتخاب آزاد در ایران نبود. منتها انتخابات یکوقت با زور خوانین بلاد و مالکین بلاد انجام می گرفت، و زمان رضا شاه که دست آنها کوتاه شد، تحت کنترل رضا شاه بود، و دیگر مجلسی در کار نبود به جز انتصاباتی که از اشخاص معلوم، و در زمان محمد رضا بدتر از او شد. من می توانم ادعا کنم که انتخابات در این سال، تنها انتخاباتی است که به رأی مردم و بدون فشار کسی و بدون اینکه دخالت داشته باشند اشخاص در آرای مردم، انجام خواهد گرفت. لکن من از همه قشرها، از همه ملت می خواهم که آداب اسلامی خودشان را نسبت به همه امور، خصوصاً در انتخابات حفظ کنند. و مبادا خیال کنند که مبارزات انتخاباتی عبارت از این است که به دیگران بد بگویند و کارشکنی بکنند. البته دعوت به انتخاب اشخاص مانع ندارد، لکن توجه داشته باشند که همان طور که در انتخاب رئیس جمهور، به آن سلامت و به آن آرامش و به آن خوبی گذشت- که نمونه بود در ایران- من امید آن دارم که در این انتخابات هم به همان طور بگذرد. و همه با هم برادروار در یک مقصد باشیم. در یک مقصد باشید. و خداوند را شاهد بدانید، و ناظر بدانید، و نهضت را لکه دار نکنید. دشمنها در صددند که خرده گیری کنند. و من امیدوارم که خداوند همه شما را تأیید کند. و همه با سلامت این انتخابات را هم بگذرانید و بعد را هم همین طور.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته

صحیفه امام، ج 12، ص: 151-152

 

اجازه نامه [به آقای حسنعلی ابراهیمی (حل مشکلات شرعی طلاب غیر ایرانی)]

زمان: 23 بهمن 1367/ 5 رجب 1409

مکان: تهران، جماران

موضوع: حل مشکلات شرعی طلاب غیر ایرانی

مخاطب: ابراهیمی، حسنعلی

[بسمه تعالی .... پس از اهدای سلام و تحیات وافره، با توجه به اینکه حل مشاکل شرعی طلاب و فضلای غیر ایرانی و بسیاری از امور اساسنامه مرکز جهانی علوم اسلامی (شورای سرپرستی طلاب غیر ایرانی) و جمعیتها و گروههای اسلامی کشورهای مختلف که به نحوی با ما یا طلاب و فضلای غیر ایرانی ارتباط دارند منوط به اذن ولی فقیه و حضرت مستطاب عالی گردیده است.

اگر صلاح بدانید این جانب را در حل آنها مأذون دارید، ضمناً چنانچه مورد عنایت بیشتر آن حضرت مادّیاً و معنویاً قرار گیریم موجب تقویت و موفقیت بیشتر ما خواهد بود- ادام اللَّه ظلکم الشریف. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. 9/ 11/ 1367

- دبیر شورا و مسئول هیأت مدیره مرکز جهانی علوم اسلامی- حسنعلی ابراهیمی ].

بسمه تعالی

جناب حجت الاسلام آقای ابراهیمی دبیر شورا و مسئول هیأت مدیره مرکز جهانی علوم اسلامی- دامت افاضاته

با سلام به جنابعالی اجازه می دهم تا در حل مشاکل شرعی طلاب و فضلای غیر ایرانی که منوط به اذن فقیه است اقدام نموده و آنها را طبق شرع اسلام حل نمایید.

خداوند متعال به شما و سایر دست اندرکاران نظام اسلام توفیق دهد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

23/ 11/ 67

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 21، ص: 257

 

حکم [به آقای خامنه ای (دعوت از اعضای شورای عالی قضایی در جلسه سران سه قوه)]

زمان: 23 بهمن 1367/ 5 رجب 1409

مکان: تهران، جماران

موضوع: تقسیم کار در قوه قضاییه

مخاطب: خامنه ای، سید علی (رئیس جمهور)

بسمه تعالی

جناب حجت الاسلام آقای خامنه ای- دامت افاضاته

با سلام، از آقایان شورای عالی قضایی دعوت نمایید تا در جلسه سران سه قوه شرکت نموده و طرحهای خود را در زمینه تقسیم کار در هر چه بهتر اداره کردن قوه قضاییه مطرح نمایند. باید همه تلاش نماییم تا اجرای احکام اللَّه تأخیر و یا تعطیل نگردد. گزارش کار را به این جانب خواهید داد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

23/ 11/ 67

روح اللَّه الموسوی الخمینی

صحیفه امام، ج 21، ص: 258

 

 

 

. انتهای پیام /*