کد مطلب: 2984 | تاریخ مطلب: 05/12/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

وقایع و بیانات و رخدادهای حیات پر برکت حضرت امام خمینی (س) 5 اسفند ماه

وقایع و  بیانات و رخدادهای حیات پر برکت حضرت امام خمینی (س)  5 اسفند ماه

حکم امام خمینی (س)[به آقای صادق خلخالی جهت تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی ] 5 اسفند 57

حکم امام خمینی (س) [به آقای شریفی جهت حفظ کاخها و اموال در مردآباد کرج ] 5 اسفند 57

گفتگوامام خمینی (س) [با اسد اللَّه مبشری و علی شایگان درباره اموال دولتی و وجوهات شرعی ] 5 اسفند 57

سخنرانی امام خمینی (س)[در جمع هیأتی از اتحاد جماهیر شوروی (رابطه با دولتها)]  5 اسفند 57

نامه امام خمینی (س)[به خانم مهین محمدی (ابراز تشکر از هدیه ایشان)] 5 اسفند 61

 

حکم [به آقای صادق خلخالی جهت تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی ]

زمان: 5 اسفند 1357/ 26 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: تشکیل دادگاه انقلاب اسلامی

مخاطب: خلخالی، صادق

بسمه تعالی

26 ع 1 99

جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ صادق خلخالی- دامت افاضاته

به جنابعالی مأموریت داده می شود تا در دادگاهی که برای محاکمه متهمین و زندانیان تشکیل می شود، حضور به هم رسانده و پس از تمامیت مقدمات محاکمه، با موازین شرعیه حکم شرعی صادر کنید.

روح اللَّه الموسوی الخمینی

   صحیفه امام، ج 6، ص: 215

 

حکم [به آقای شریفی جهت حفظ کاخها و اموال در مردآباد کرج ]

زمان: 5 اسفند 1357/ 26 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: حفظ کاخها و ضبط اموال خاندان پهلوی در مردآباد کرج

مخاطب: شریفی

بسمه تعالی

26 ع 1 99

جناب حجت الاسلام آقای شریفی- دامت افاضاته

لازم است جنابعالی به مردآباد کرج بروید و در مورد حفظ کاخها و ضبط اموال آن و زمینهای مزروعی و تراکتورها و اموال دیگری که مربوط به خاندان شاه مخلوع و غاصب سابق بوده است اقدام نموده و از آنها محافظت و نگهداری کنید؛ و از تصرف غاصبان در اموال مذکوره جلوگیری نمایید. و بر مردم و اهالی محترم است که از دستورات جنابعالی در این باره پیروی و تبعیت نموده و با شما همکاری کنند. ادامه توفیقات آن جناب را از خدای تعالی خواستارم.

روح اللَّه الموسوی الخمینی

   صحیفه امام، ج 6، ص: 216

 

گفتگو [با اسد اللَّه مبشری و علی شایگان درباره اموال دولتی و وجوهات شرعی ]

زمان: 5 اسفند 1357/ 26 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: پاسخ به سؤالهایی درباره اموال دولتی و وجوهات شرعی

حضار: مبشری، اسد اللَّه (وزیر دادگستری وقت)- شایگان، علی

 [بسم اللَّه الرحمن الرحیم ]

باید مأمورین کلانتریها در محل کارشان مستقر شوند. مردم در کارهای آنان دخالت نکنند تا نظم برقرار شود.

اینها  با ماسک می خواهند به صورت تازه ای، نفوذ امریکا و شوروی را مجدداً در ایران برقرار کنند و به اشکال جدید ظاهر می شوند. در اجتماعاتشان داخل نشوید، و آنها را نصیحت کنید.

 [در مورد حفر چاهها و تصرف اراضی:] باید دولت در این مورد اقدام کند. [در مورد مصرف وجوهات شرعیه:] به مردم بدهید، به مردمی که در مبارزه شرکت داشته و شهید داده اند و صدمه دیده اند. [در مورد برنجهایی که از پادگانها به مساجد منتقل شده:] به مردم بدهید.

امام: فرهنگ باید متحول شود. دادگستری باید متحول شود. رسیدگیهای سابق باید ملغی شود. در رسیدگی به امور قضایی مراتب [فعلی ] غلط است. باید موازینِ شرعیه باشد و رسیدگی، یک مرحله ای و قطعی باشد. باید دقت شود. موازین اروپایی از بین برود. ایران باید ایران باشد نه اروپا.

 [وزیر دادگستری: در امر خصوصی، رسیدگی یک مرحله ای اشکالی ندارد؛ ولی در امور دیگر، به ویژه اعدام، دقت لازم است ]

امام: در مورد دیوان عالی کشور یک نفر از علمای شرع باید باشد که با نظر او رسیدگی شود.

 [آقای شایگان: شایعه ای در مورد ریاست جمهوری من در روزنامه بود که از طرف من نبوده و تکذیب می کنم ]

امام: می دانم که از شما چنین کاری ساخته نیست!

 [امام خطاب به شاعری که شعری در مدح ایشان سروده بود:] بهتر است شما برای پابرهنه ها شعر بگویید و آنان که فداکاری کرده اند.

   صحیفه امام، ج 6، ص:217- 218

 

سخنرانی [در جمع هیأتی از اتحاد جماهیر شوروی (رابطه با دولتها)]

زمان: 5 اسفند 1357/ 26 ربیع الاول 1399

مکان: تهران، مدرسه علوی

موضوع: روابط با قدرتها و دوَل همجوار

حضار: آقای ولادیمیر وینوگرادُف (سفیر کبیر اتحاد جماهیر شوروی سابق) و همراهان

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

آنچه که الآن می گویم این است که من از اینکه رهبران شما یک همچو پیامی فرستاده اند محبت آمیز، تشکر می کنم.

ما در طول پنجاه و چند سال سلطنت غیر قانونی سلسله پهلوی مصیبتهای زیاد دیدیم. ما در تحت فشار این آدم، محمد رضا، و پدرش صدمات زیاد دیدیم. ملت ما از همه آزادیها محروم بود. کشور ما از استقلال صحیح محروم بود. ملت ما از این مظالم به جان آمد و قیام کرد- یک قیام اسلامی بزرگ- این قیام سیاسی فقط نبود؛ یک قیام دینی بزرگ بود که در آن ایمان مردم با همه مشکلاتی که در کار بود و با دست خالی با رژیمی که به واسطه پشتیبانی اجانب مجهز شده بود به جِهازات مدرن، مقابله کرد، و با ایمان و مشت غلبه کرد بر ابرقدرتها. و ما مصمم هستیم که تا آخر با کسانی که بخواهند در کشور ما مداخله ای بکنند مبارزه کنیم.

ما برای حیات زیر سلطه غیر، ارزش قائل نیستیم. ما ارزش حیات را به آزادی و استقلال می دانیم. دستورات مذهبی ما، که مترقی ترین دستورات است، راه ما را معین فرموده است. ما با آن دستورات و تحت رهبری بزرگمرد دنیا، محمد- صلی اللَّه علیه و آله- با تمام قدرتهایی که بخواهند تجاوز کنند به مملکت ما، مبارزه خواهیم کرد. امروز مثل روزهای سابق نیست که یک نفر بر یک امت سلطه داشته باشد، و این یک نفر هم  دست نشانده اجانب باشد، و بخواهند به مملکت ما با دست او خیانت و تجاوز کنند. امروز اراده ملت است؛ و ملت با اراده قوّی خود و ایمان به دستورات اسلامی موظف است که هر قدرتی باشد، در دفاع از ملت، دفاع از کشور خود، با هر قدرتی مبارزه کند. ما از همه قدرتها می خواهیم که در کشور ما، در امور داخلی کشور ما دخالت به هیچ وجه نکنند. در صورتی که دخالت نکنند، ما با همه روابط حَسَنه خواهیم داشت. و آن طوری که کراراً من گفته ام، ما بشر دوست هستیم و پیغمبر ما- پیغمبر عظیم الشأن ما- بشر دوست بود و برای بشر زحمتها [کشید] و تحمل مَشاق «1» کرد؛ و ما هم پیروی از آن دستور می کنیم. و با همه اقشار بشر، با تمام مستضعفین عالم، روابط حسنه داریم، به شرط اینکه روابط متقابل و احترام متقابل باشد.

ما با دولت همجوار خودمان- که در سابقِ ایام روابط حسنه داشته اند و اخیراً به واسطه این قدرت شیطانی پهلوی، قدری بین ملت ما و دولتهای ابرقدرت تیره گی حاصل شده است، برای خاطر اینکه این جنایاتی که او کرده است مردم عقیده دارند که به واسطه پشتیبانی ای که اجانب به [او] کرده است واقع شده است- ما با شما که همجوار ما هستید و فرسخها بین دو کشور مرز مشترک است، مایلیم که به طور مسالمت آمیز، به طور انسانی رفتار کنیم. و البته دولت ما هر طور که مصلحت بداند، در روابط اقتصادی، روابط تجاری و سایر اموری که مربوط به دولت است، عمل خواهد کرد. این دولتْ دولتِ اسلامی و تحت رهبری رهبران اسلام است و هر گز ظلم به غیر، و لو هر چه ضعیف باشد، روا نمی دارد و ظلم از غیر، هر چه قوی باشد، تحمل نمی کند.

من از خدای تبارک و تعالی خواهانم که روابط ما با همه دولتها و ملتها روابط حسنه باشد، تا اینکه ملت ما بتواند خودش مستقلًا در سرنوشت خودش دخیل باشد و کسی نتواند دخالت در امور داخلی ما بکند. ما هم این معنا را کراراً گفته ایم که ما نمی خواهیم  گاز را انبار کنیم. ما گاز را به قیمت عادله می فروشیم و ارز می گیریم. معاملات سابق بین ایران و امریکا معاملات بسیار ناگواری بوده است که ما از آن احتراز خواهیم کرد. هر کس بخواهد معامله با ما بکند به طور عادلانه، البته دولت با مطالعات خودش انجام می دهد. و همین طور کسانی که از شوروی در اینجا اشتغال به کارهایی دارند، چه کارهای تجارتی یا صنعتی، آن مقداری که مخالفت با منافع ملت ما نداشته باشد و دخالت در امر داخلی ما نباشد، ما آنها را هم محترم می شماریم.

آن چیزی را که من گفتم و آن را باید ترجمه بکنید، جواب همین نامه ای است که هست. «1» اینها ترجمه بشود؛ یا ایشان ترجمه بکنند یا شما. جواب این [پیامی ] باشد که از آنجا داده اند. جواب را بدهید؛ مطالب ما همین است، مطالبی که بخواهم بنویسم همین است. شما همین را که من گفتم ترجمه می کنید. ایشان هم ترجمه می کنند به شما می دهند، و شما آن را می گیرید تحویل ایشان می دهید که بفرستند.

    صحیفه امام، ج 6، ص: 219-221

نامه [به خانم مهین محمدی (ابراز تشکر از هدیه ایشان)]

زمان: 5 اسفند 1361/ 10 جمادی الاول 1403

مکان: تهران، جماران

موضوع: ابراز تشکر و قدردانی

مخاطب: محمدی، مهین

 [بسمه تعالی. محضر مبارک امام عزیز، سلام علیکم

راستی این چه روزی است. فکر می کنم خواب می بینم و اصلًا باورم نمی شود چنین روزی را که امام، این پیر جماران، نامه ام را بخواند و هدیه ناقابلم را بپذیرد. ای خدا من، می توانم این سعادت را داشته باشم!؟ امام عزیز، اینک با پول خود و با دست خود برایت ژاکتی بافتم به این امید که وسیله ای باشد در قیامت شاهد بگیرم که ای خدا، من امام عزیز را و نایب امام زمانت را دوست دارم. تو روا مدار دستی که برای این امام ژاکت بافته از درگاهت ناامید برگردد. امام عزیز از شما خواهش می کنم که این هدیه ناقابل را که فرسنگها راه طی نموده بپذیری و دلم را نشکنی زیرا که آرزو دارم. ولی امام جان، دوست دارم چنانچه قابل استفاده نبود حد اقل یک بار هم که شده ژاکت را تن کنی و آن را تبرک کنی که مایه افتخار من است. امام عزیز، خواهش دیگری هم دارم اگر لطف نموده به وسیله خط خودتان چند کلمه ای برایم بنویس. بی نهایت فرزندت را خوشحال می کنی و خدا را خیلی شکر می کنم و وصیت می کنم که آن چند کلمه را در قبرم همراه با خودم دفن کنند. التماس دعا.

دخترت: مهین محمدی ].

بسمه تعالی

دخترم، نامه محبت آمیز شما با هدیه ارزشمندی که با دست خود بافته اید واصل شد.

از ارزشهای معنوی این نحو هدیه ها باید یاد کرد که آن ارزشها نزد خداوند متعال ثبت می شود. خداوند تعالی امثال شما فرزندان متعهد را برای اسلام حفظ و افزون نماید، و ماها و شماها را با رحمت خویش قرین فرماید. و السلام علیکِ و رحمة اللَّه.

10 جمادی الاولی  1403

روح اللَّه الموسوی الخمینی

    صحیفه امام، ج 17، ص: 348

 

 

. انتهای پیام /*