کد مطلب: 4165 | تاریخ مطلب: 11/01/1403
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

مفهوم واقعی شب قدر

مفهوم واقعی شب قدر

اینفوگرافی شب قدر

بنا به بعض روایات «شب قدر» قلب نورانی حضرت ختمی مرتبت بود که بر آن قلب شریف قرآن نازل گردیده است. «1» و در بعض روایات، «شب قدر» شب مخصوصی است که مجموعه قرآن در آن شب نازل شده است. «2» البته شرافت شب، ذاتی نیست؛ زیرا روز و شب، همان نور و ظلمت است و در این جهت با هم اختلاف ندارند و شب همان سیاهی و تاریکی، و روز همان روشنایی است، و لیکن شرافت اینها به واسطه حادثه‏ ای است که در آنها واقع می‏ شود.
مثلًا روز غدیر برای آن واقعه عُظمی و شریف بود که سعید گردید. همچنین شرافت شب قدر برای نزول قرآن است که به نحو رحمت جمعی خداوندی و به نحو قرآنیت، اسماء و صفات الهیه نازل گردیده است. و خداوند متعال در آن شب خواست که درِ رحمت عامه را به روی موجودات باز کند و تمام اسماء و صفات الهیه در آن شب در دسترس بشر گذاشته شده است. و بعد از این مرحله از نزول که به طور قرآنیت بود، در مواقع مخصوص آیات به طور تفصیل در مدت بیست و چند سال نازل گردید و لذا به مناسبت شرافت نزول آیات قرآنی، آن مواقع هم، عزیز و محترم گردیده ‏اند.
چنانکه شاید مواقع نجوم، همان ایام مخصوص بوده که مواقع نزول آیات کریمه بوده است، این است که خداوند متعال می‏ف رماید: «وَ إنَّهُ لَقَسَمٌ لَوْ تَعْلَمُونَ عَظِیمٌ» این‏

قرآن در یک کتاب مکنونی است که مسّ آن کتاب مکنون برای انسان، امکان ندارد مگر کسانی که مطهّر هستند.

(1)- این روایت را در مجامع روایی نیافتیم، رجوع کنید به: تفسیر بیان السعادة، ج 4، ص 267؛ اصول کافی، ج 1، ص 479، حدیث 4؛ بحار الانوار، ج 25، ص 97، حدیث 71.

(2)- تفسیر نور الثقلین، ج 5، ص 624، حدیث 52 و 53 و ص 630، حدیث 84.

(تقریرات فلسفه، ج‏3، ص:  56 و 57)

. انتهای پیام /*