کد مطلب: 2131 | تاریخ مطلب: 10/03/1394
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

نشست تخصصی تبیین اندیشه های حضرت امام (س) حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی94

نشست تخصصی تبیین اندیشه های حضرت امام (س) حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی94

با موضوع امام خمینی (س) در عرصه بین الملل

برگزاری نشست تخصصی تبیین اندیشه های حضرت امام (س) در نگارستان حضرت امام خمینی (س) اصفهان

به گزارش روابط عمومی : در آستانه بیست و ششمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی (س)  نشست تخصصی تبیین اندیشه های حضرت امام (س) با موضوع امام خمینی (س) در عرصه بین الملل با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی مدیر کل  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ 10 خرداد ماه با حضور علاقمندان به مباحث علمی و دینی ساعت 30/18 در سالن اجتماعات نگارستان حضرت امام خمینی (س)  برگزار گردید .  

نشست فوق با قرائت قرآن و پخش نماهنگ در خصوص حضرت امام خمینی (س) و اجراء گروه سرود مولا آغاز و در ادامه شاعر منتخب کشوری جناب آقای مهدی نظارتی به قرائت شعر پرداختند و سپس سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی آغاز گردید وی ضمن گرامیداشت بیست و ششمین سالگرد حضرت امام خمینی (س)  گفت :   امروز در دنیا اندیشه سیاسی و حکومتی امام خمینی (س)  مورد توجه نظریه پردازان از جمله فوکویاما هست و در مورد مدلهای حکومتها رهبری در جهان گفت : مدلهای رایج حکومتها عبارتند از:

 1- مدل حکومت پادشاهی مانند حکومت ایران در دوران پهلوی

2- مدل اشراف سالاری که در یونان باستان وجود داشت و حکومت در دست عده ای خاص از نخبگان ابزاری و یا فکری و یا نظامی که بر عامه مردم حکومت می کردند.

3-  مدل  دموکراسی است که حاکمیت مردم بر مردم است که همان مدل هرکس یک رأی را نشان می دهد وحاکم دارای بیشترین رأی خواهد بود .

4- تئوکراسی نیز مدل دیگری است که حاکمیت خدا ( دین ) مطرح می شود .

دکتر ارزانی در ادامه به روزهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی اشاره نمودند و گفتند :

نظام جمهوری اسلامی در جایگاه سیاسی به دو مدل نزدیک است یعنی هم دموکراسی هم تئوکراسی و کمتر انقلابی در دنیا هست که بعد از نزدیک 50 روز از پیروزی انقلاب شکل انتخاباتی ( دموکراسی ) در کشور حاکم شد و شکل دینی حکومت نیز همان جمله معروف امام هست که فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر .

نکته مهم آن است که عده ایی بین جمهوری و اسلامی تناقض می بینند که از عدم درک صحیح اسلام و دموکراسی است مدل خاص حکومت در کشور ما دموکراسی دینی است که هیچ تناقضی با اسلام و دموکراسی ندارد بدین معنی که شیوه اداره حکومت در اختیار مردم است اما شیرازه ایدئولوژی حکومت اسلام است .

در ادامه ایشان به تأثیرات امام خمینی (س)  در کشورها و جوامع خارج کشور اشاره و به بیان خاطراتی از دانشگاه کیوتو در کشور ژاپن و سیدنی استرالیا و تأثیرات اندیشه امام (س) بر دانشجویان آن کشور ، اشاراتی داش


 

 

. انتهای پیام /*