آشنایی با نگارستان امام خمینی (س)

کد : 631 | تاریخ : 18 مهر 1397

   

مقدمه :

با توجه به نقش مردم اصفهان در تشکیل ، حفظ و تداوم جمهوری اسلامی و علاقمندی شهروندان دارالمومنین اصفهان به حضرت امام خمینی (س ) و پایگاه رفیع فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ایشان به پیشنهاد جمعی از یاران حضرت امام و موافقت یادگار گرامی ایشان مرحوم حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی (ره) و با مساعدت مسئولین محترم وقت استان ( استاندار ، شهردار و نماینده ولی فقیه ) ساختمان نیمه تمام گالری هنر متعلق به شهرداری اصفهان به موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) استان اصفهان واگذار و با سرمایه موسسه تکمیل و به صورت یک مرکز فرهنگی – هنری با ارائه آثاری از حضرت امام خمینی (س ) و آثاری از هنرمندان برتر اصفهان و دیگر نقاط کشور در زمینه های مربوط به انقلاب اسلامی و امام خمینی (س ) در 28 اردیبهشت 1375 و با حضور نوه محترم حضرت امام خمینی (س ) فرزند مرحوم حاج سید احمد خمینی (ره) جناب آقای حجت الاسلام حاج سید حسن خمینی دامه عزه و  نماینده ولی فقیه حضرت آیت الله طاهری و مسئولین شهر استاندار محترم جناب آقای جهانگیری ، شهردار مهندس عظیمیان  و... مورد بهره برداری قرار گرفت .

   

پر واضح است که تا اندیشه ای در قالب هنری ارائه نگردد ماندگار نخواهد بود ؛ و با توجه به استعداد بالای هنری در استان اصفهان نگارستان امام خمینی (س) به عنوان پایگاه هنری بمنظور جذب هنرمندان و آثار هنری برتر و سوق دادن آثار و افکار به سمت اهداف والای انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی (س ) معرفی و شروع به فعالیت نمود.

           

اهداف :

از جمله اهداف می توان به برگزاری مراسمهای هنری ، مذهبی و علمی و نمایشگاهی اشاره نمود که حجم زیادی از فعالیتهای نگارستان را به خود اختصاص داده است .

همکاری با هنرمندان صاحب نام و صاحب سبک در جهت تولید آثار هنری فاخرحمایت و هدایت و تأمین نیازهای هنرمندان

بخشهای مختلف نگارستان

الف - بخشی از نگارستان امام خمینی (س) به موزه و نگارخانه دائمی در طبقه دوم اختصاص دارد که تعداد محدودی از وسائل شخصی حضرت امام خمینی (س ) ، نمونه ای از آثار معظم له شامل پیامهای سیاسی و دینی در کنار آثار برجسته هنرمندان در زمینه اندیشه ها و افکار حضرتش در معرض دید عموم قرار گرفته است.

      

ب - نگارخانه ادواری بخش دیگری ازنگارستان را شامل می شود که به مناسبتهای مختلف آثار فردی یا گروهی متناسب با اهداف تعیین شده موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) در آن به نمایش گذاشته می شود.ج - نمایشگاه و فروشگاه کتاب نگارستان مجموعه ای است که در این بخش آثار منتشر شده موسسه اعم از کتاب ، عکس ، نوارهای کاست و آثار هنری در ارتباط با موضوع در معرض نمایش قرار گرفته است . در این بخش کلیه آثار تألیفی حضرت امام خمینی (س ) و یادگاران آن حضرت نیز در اختیار عموم قرار دارد.

       

د - با توجه به تجهیز سالن نمایش نگارستان در طبقه زیرین نگارستان ، مجموعه سخنرانی ، برگزاری نمایش های هنری اعم از تئاتر ، پخش فیلم و سمینارهای ویژه برگزار است . این مجموعه با بهره گیری از امکانات سمعی و بصری روز توانسته است برنامه های زنده تلویزیونی و سمینارهای علمی موفقی را به اجرا در آورد .

انتهای پیام /*