به مناسبت فرار شاه

کد : 3677 | تاریخ : 26 دی 1399

پیام تبریک  امام خمینی (س) به ملت ایران به مناسبت فرار شاه و تشریح وظایف آحاد ملت

    بسم الله الرحمن الرحیم

  خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران ـ اَعْلَی الله ُ کلِمَتَهُمْ وَ وَفَّقَهُمُ الله ُ تعالی 

        فرار محمدرضا پهلوی را که طلیعۀ پیروزی ملت و سرلوحۀ سعادت و دست یافتن به ‎ ‎ آزادی و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می کنم. شما ملت شجاع و ‎ ‎ ثابت قدم به ملتهای مظلوم ثابت کردید که با فداکاری و استقامت می توان بر مشکلات هر ‎ ‎ چه باشد غلبه کرد، و به مقصد ـ هر چه دشوار باشد ـ رسید. گر چه این ستمگر با دست ‎ ‎ آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت از دست ما گریخت ولی به ‎ ‎ خواست خداوند متعال بزودی به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او ‎ ‎ گرفته خواهد شد؛ لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم، به دست ستمدیدگان، فوری ‎ ‎ است. او رفت و به هم پیمان خود، اسرائیل ـ دشمن سرسخت اسلام و مسلمین ـ پیوست و ‎ ‎ جرایم و آشفتگیهایی را به جای گذاشت که ترمیم آن جز به تأیید خداوند متعال و همت ‎ ‎ همۀ طبقات ملت و فداکاری اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این ‎ ‎ طلوع فجر سعادت و پیروزی توجه عموم را به مطالبی جلب می کنم:

       اول ـ بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است، برای حفظ نظم، با آن دسته از قوای ‎ ‎ انتظامی که اکنون به آغوش ملت بازگشته اند با تمام نیرو همکاری کنند و با کمال قدرت و ‎ ‎ جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنی ایجاد نمایند.

 ‎      دوم ـ به تظاهرات و شعارهای پرشور علیه رژیم سلطنتی و دولت غاصب ادامه دهند؛ و ‎ ‎ اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالی به وجود آورند و نظم را به هم زنند، از ‎ ‎ آنان جداً جلوگیری کنند. باید ملت بداند که هر انحرافی و هر شعاری که مخالف مسیر ‎ ‎ ملت است به دست عمال شاه مخلوع و عمال اجانب تحقق می یابد. من از جمیع ‎ ‎ اشخاصی که انحرافی داشته اند و یا گرایش به بعضی از مکتبهای انحرافی داشته اند تقاضا ‎ ‎ دارم که به آغوش اسلام، که ضامن سعادت آنان است، برگردند که ما آنان را برادرانه ‎ ‎ می پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگزدۀ ما بیش از هر زمانی به اتحاد و اتفاق ‎ ‎ احتیاج دارد باید سعی شود که از هر اختلافی احتراز شود.

       سوم ـ دولت موقت برای تهیۀ مقدمات انتخابات مجلس مؤسسان بزودی معرفی می شود ‎ ‎ و به کار مشغول خواهد شد. وزارتخانه ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان همکاری ‎ ‎ صمیمانه کنند. اینجانب به صلاح وزرای غیرقانونی می دانم که برکناری خود را اعلام ‎ ‎ کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.

       چهارم ـ به جمیع نیروهای انتظامی و زمینی و هوایی و دریایی و صاحب منصبان و ‎ ‎ درجه داران ارتش و ژاندارمری و غیر آنان توصیه می کنم که دست از حمایت محمدرضا ‎ ‎ پهلوی ـ که مخلوع است و به کشور برنمی گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه ‎ ‎  است ـ بردارند و به ملت بپیوندند؛ که صلاح دنیا و دین آنان در آن است. 

  اینجانب از همۀ طبقات خصوصاً حضرات علمای اعلام در این مواقع حساس تشکر ‎ ‎ می کنم، و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم؛ و وحدت کلمه را ‎ ‎ برای همیشه، خصوصاً تا برانداختن رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت جمهوری ‎ ‎ اسلام، امیدوارم. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

  روح الله الموسوی الخمینی 

 ‎ ‎صحیفه امام ج 5 ، ص، 486-487

 

خروج شاه از ایران اولین مرحله پایان یافتن سلطه جنایت بار پنجاه ساله رژیم پهلوی می  باشد، که به دنبال مبارزات قهرمانانه ملت ایران صورت گرفته است. من این پیروزی مرحله  ای را به ملت تبریک می  گویم و بیانیه  ای خطاب به ملت صادر خواهم کرد.

صحیفه امام، ج 5، ص: 481

خروج شاه اولین مرحله پیروزی ملت ماست، و ما مشکلات زیادی در پیش داریم؛ و ملت ما باید بداند که مجرد رفتن شاه، پیروزی نیست بلکه طلیعه پیروزی است. و البته این طلیعه را من به ملت ایران تبریک عرض می  کنم.

صحیفه امام، ج 5، ص: 484

 

خیانتهای بیش از حد شاه در تمام زمینه  ها دلیل اصلی مخالفت ما با اوست. او سالهای زیادی بر خلاف تمام موازین قانونی حکومت کرده است. کشتارهای بیش از حد او، وابستگی او به اجانب، هدْم استقلال کشور در تمام ابعاد، حکومت غاصبانه او را محکوم می  کند. ملت او را نمی  خواهد، او باید برود.

صحیفه امام، ج 5، ص: 132

 

رفتن شاه، پیروزی نیست بلکه طلیعه پیروزی است. و البته این طلیعه را من به ملت ایران تبریک عرض می  کنم. و باید توجه داشته باشند که همان طوری که طلیعه پیروزی است، طلیعه خلع سلطه اجانب است  (صحیفه امام، ج  5، ص 484)

شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملت های مظلوم ثابت کردید که با فداکاری و استقامت می  توان بر مشکلات هر چه باشد غلبه کرد، و به مقصد- هر چه دشوار باشد-رسید ((صحیفه امام، ج  5،  ص: 486)

این وحدت کلمه باعث شد که نه شاه با تمام قوایی که داشت، و نه آنهایی که پشتیبانی از او می  کردند مثل قدرت امریکا، مثل شوروی، چین، انگلستان - همه اینها پشتیبانی می  کردند - لکن به واسطه همین قدرت ملت همه آنها هم پشتیبانی شان را از او برداشتند؛ خودش هم فرار کرد.( صحیفه امام، ج  6، ص 62)

محمدرضا در عین حال که خودش یک قدرت عظیم بود، دنبال او هم همه قدرتها، همه قدرتهایی که در عالم بودند، با او موافق بودند و با ما مخالف، مع ذلک این نهضت چون یک نهضت الهی بود، نه یک نهضت مادیگرایی، نهضت ملی، یک نهضت الهی یک نهضت اسلامی بود، از این جهت پیروز شد؛ و تمام قدرتها نتوانستند این شیطان را نگه دارند. و رفت و دیگر برگشت ندارد. ( صحیفه امام،ج 8، ص 40)

اگر شاه به نصایح روحانیون توجه کرده بود و خدمت به این ملت کرده بود، سقوط نمی  کرد. لکن خدمت نکرد و خیانت کرد، و پشتوانه مردمی را از دست داد و وقتی مردم شنیدند رفت،شادی کردند.» (صحیفه امام،ج 8، ص 87)

گمان ندارم آنها دیگر حالا شما را کوچک نگاه کنند. آن وقتی که شما را کوچک نگاه می  کردند که می  دیدند که آن شخصی که خودش را شخص اول مملکت می  دانست برای آنها آن قدر خضوع می  کرد. من این را یادم نمی  رود که جانسون بود، و شاه رفته بود آنجا و عکسش هم آنجا در روزنامه  ها منتشر شد - این [از] یاد من نمی  رود، از ناراحتی که آن وقت پیدا کردم، آن مرد، جانسون، ایستاده بود آنجا عینکش را برداشته بود و به دستش گرفته بود و چپ به آن طرف نگاه می  کرد؛ این شخص آن سر، همان آنجایی که جای نشیمن خودش بود؛ محمدرضا جلو او ایستاده بود، مثل اینکه یک آدم مثلا بچه مکتبی پهلوی استاد ایستاده بود! وقتی می  دیدند آنها که شخصی که حالا دارد حکومت می  کند به یک جمعیتی این طور است وضعش، نسبت به آحاد مملکت هم آنها نظرشان آن طور می  شد. اما وقتی که حالا دیدند که یک مملکت است که مشتش را گره کرد و همه را بیرون کرده، الآن نظر همه نسبت به شماها منقلب شده است.» ( صحیفه امام،ج 8 ، ص 343)

اما شاه را گفتند که آدم با ذکاوتی است. اگر ذکاوت داشت مبتلا نمی  شد به این ابتلایی که الآن مبتلا شده است و به نصیحت علمای اسلام گوش می  کرد. اینکه مبتلای به این بلیات شد برای این است کُودن بود، نه ذهنش صاف بود، و اما آن جهت دیگر که خودخواه و قدرت طلب و اینها بود، همین طور هست و شاید یک مقدار هم برای همین جهت بود که ابتلائات پیدا کرد.صحیفه امام، ج  11، ص 82

 خروج شاه از ایران اولین مرحله پایان یافتن سلطه جنایت بار پنجاه ساله رژیم پهلوی می  باشد، که به دنبال مبارزات قهرمانانه ملت ایران صورت گرفته است. من این پیروزی مرحله  ای را به ملت تبریک می  گویم و بیانیه  ای خطاب به ملت صادر خواهم کرد.

صحیفه امام، ج 5، ص: 481

 

خیانتهای بیش از حد شاه در تمام زمینه  ها دلیل اصلی مخالفت ما با اوست. او سالهای زیادی بر خلاف تمام موازین قانونی حکومت کرده است. کشتارهای بیش از حد او، وابستگی او به اجانب، هدْم استقلال کشور در تمام ابعاد، حکومت غاصبانه او را محکوم می  کند. ملت او را نمی  خواهد، او باید برود.

صحیفه امام، ج 5، ص: 132

 

انتهای پیام /*