گزیده ای از بیانات امام خمینی (س) در مقام و شخصیت امام رضا(ع)

شهادت غریبانه حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) بر تمامی مسلمان تسلیت باد

کد : 3454 | تاریخ : 15 مهر 1400

امام رضا (ع)

 گزیده ای از بیانات امام خمینی (س) در مقام و شخصیت  امام رضا(ع)

   همچنین، مأمون حضرت رضا(ع) را با آن همه تزویر و سالوس و گفتن «یابن عم» و «یابن ‎ ‎ رسول الله » تحت نظر نگه می دارد، که مبادا روزی قیام کند و اساس سلطنت را در هم بریزد. ‎ ‎ چون پسر پیغمبر(ص) است و در حق او وصیت شده، و نمی شود او را در مدینه آزاد گذاشت. ‎ ‎ حکام جائر سلطنت می خواستند، و همه چیز را فدای این سلطنت و امارت می کردند؛ نه اینکه ‎ ‎ دشمنی خصوصی با کسی داشته باشند. چنانچه اگر امام(ع)، نعوذبالله ، درباری می شد، کمال ‎ ‎ عزت و احترام را به او می گذاشتند، و دستش را هم می بوسیدند.  (ولایت فقیه ص 140)

  من از شما آقایان که از راه دور و از مرکز ولایت و از محل قدس ملکوتی آمدید تشکر ‎ ‎ می کنم. چه سعادتی دارید که چشمهای شما به آن بارگاه عظیم ملکوتی باز می شود و در ‎ ‎ آن حرم شریف؛ مرکز علم و مرکز ملائکة الله می روید و ما حسرت آن را داریم.(صحیفه امام ج 12 ، ص108)

  ‎ حضرت رضا ـ سلام الله علیه ـ در آن ابتلائاتی که داشت و در آن مصیبتهای معنوی که ‎ ‎ برایش وارد می شد، بدون اینکه یک اختلافی ایجاد کند، با آرامش، راه خودش را به پیش ‎ ‎ می برد. مقید بود به اینکه آرامش ملت را حفظ کند.(صحیفه امام ج 13 ، ص427)

    شما مهمانهای عزیزی هستید که از محل تجلّی نور، از محل توجّه ملائکة الله ، از ‎ ‎ آستان قدس رضوی آمدید و خوش آمدید. خداوند شماها را حفظ کند، و اسلام را به ‎ ‎ جدیتهای شما و همۀ ملت به پیش ببرد. و من امیدوارم که با دعای شما در آستان قدس ‎ ‎ رضوی موفق بشوم به پایبوس آن حضرت.(صحیفه امام ج 13 ، ص428)

     این میهمانهای عزیز از جایی می آیند که دلهای ملائکة الله به آنجا متوجه است. اصلاً ‎ ‎ مرکز ایران آستان قدس است. و ما امیدواریم که همۀ ما را خداوند از خدمتگزاران آستان ‎ ‎ قدس رضوی ـ سلام الله علیه ـ قرار بدهد. و شماها چقدر خوشبخت هستید که در آن ‎ ‎ آستان زندگی می کنید، چه آنهایی که خدمتگزار مستقیم آستانه هستند و چه آنهایی که ‎ ‎ در آستان مقدس، خدمتگزار به ملت و اسلام و جمهوری اسلامی هستند.

  همۀ نیروها، همۀ قدرتها در هر جا هستند، محتاج به توجه خاص حضرت رضا ـ ‎ ‎ سلام الله علیه ـ هستند. استاندار و نیروی هوایی و انجمنهای اسلامی و همۀ اینها جزء ‎ ‎ کارمندان آن آستان مقدس اند. و شما برادرانی که در آستان مقدس مستقیماً کار می کنید، ‎ ‎ از خوشبختی بزرگی برخوردارید که شاید خیلی توجه به او نباشد. و من امیدوارم که ‎ ‎ ان شاءالله تعالی، به برکت آن آستان مقدس، جمهوری اسلامی همان طوری که تاکنون ‎ ‎ پیروزمندانه پیش رفته است، از این به بعد هم پیش برود و این جمهوری اسلامی باقی ‎ ‎ باشد با اسلامیت خود تا وقتی که، زمانی که به حضور بقیّة الله این جمهوری مشرّف بود و   مسائل را در خدمت ایشان حل کند.(صحیفه امام ج 18 ، ص387)

    حضرت رضا ـ سلام الله علیه ـ که با آن نیرنگ ایشان را بردند، الزاماً بردند به آنجا و ‎ ‎ خواستند ایشان را چه بکنند، معلوم بود که از اول بنابراین نیست، نگذاشتند که اینها یک ‎ ‎ حکومتی به دستشان بیاید، یک مجالی به دستشان بیاید که لااقل تعلیمات را بکنند.(صحیفه امام ج 19 ، ص7-8)

 

   

 

انتهای پیام /*